autor
malarstwo
plenery-wystawy
dyplomy i katalogi
artykuły prasowe
fotografie
Galerie
galeria malarstwa 17
galeria malarstwa 16
galeria malarstwa 15
galeria malarstwa 14
galeria malarstwa 13
galeria malarstwa 12
galeria malarstwa 11
galeria malarstwa 10
galeria malarstwa 9
galeria malarstwa 8
galeria malarstwa 7
galeria malarstwa 6
galeria malarstwa 5
galeria malarstwa 4
galeria malarstwa 3
galeria malarstwa 2
galeria malarstwa 1
galeria rysunku
galeria pasteli
galeria karykatury
Informacje
Z PRASY
"PLAN DLA MALARZY "
(Tygodnik Ciechanowski 1989r.)
Rozmowa z ANDRZEJEM WALASKIEM, komisarzem pleneru malarskiego w Ciechanowie, wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych. - Od tygodnia w Ciechanowie "grasują" ludzie z pędzlami i sztalugami. - Jest to plener malarski, "Ciechanów 89". Biorą w nim udział malarze członkowie Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych z całego województwa. Taki plener, bardzo owocny, był już w ubiegłym roku. W tym roku miał on mieć zasięg międzynarodowy, ale nie wyszło. - Dlaczego? - Nawiązaliśmy stosunki z twórcami - amatorami z Roye we Francji. Byłem tam niedawno malowałem krajobrazy i wystawiłem swoje prace. Zaprosili kilku malarzy francuskich do Ciechanowa. Niestety - po drodze ulegli wypadkowi i nie dojechali. Na szczęście nic groźnego się nie stało - spotkamy się przy sztalugach w następnym roku. - Sami więc ciechanowianie malują pejzaże mazowieckie... - Na plener przyjechało 20 malarzy, z całego województwa, wśród nich tacy znani w regionie jak Wojciech Cieśniewski, Jerzy Ratowski, Jacek Gałężewski. Narzuciliśmy "plan". Każdy ma namalować minimum 2 prace jedna zostaje w magazynach Wojewódzkiego Domu, Kultury, który jest sponsorem pleneru, drugą zabiera artysta. Dziś po południu zapraszamy, na wernisaż do domu kultury.(-) RYSZARD MARUT
SZTUKA NIEPROFESJONALNA
(Tygodnik ciechanowski 1988r.)
Działający przy WDK Klub Pracy Twórczej od 12 już lat organizuje doroczne przeglądy sztuki nieprofesjonalnej. Skupiająca ponad 80 osób sekcja plastyczna tradycyjnie w niedzielę palmową prezentuje dorobek malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy hafciarek i tkaczek. W tym roku mało było prac nawiązujących do obrzędów jak:, wykonywanie pisanek, czy palm. W zakresie malarstwa, rysunku i grafiki jury najwyżej oceniło prace Tomasza Nowaka, Grzegorza Roszko, Jerzego Ratowskiego. Wśród rzeźbiarzy nagrodzono Jana Stępkowskiego. Najciekawszą ceramikę, haft, pisanki wykonali Jerzy Plagowski, Maria Chmielewska, Genowefa Mróz. Nagrodę specjalną za wytwory kowalskie otrzymał Mieczysław Zaniewski.
"Zauroczeni Ziemią Nowogrodzką"
(Echo Mazowsza 1999r.)
Ekspozycja, którą otwarto 9 września w kawiarni "Artystycznej" ciechanowskiego Centrum Kultury zawiera 50 prac malarskich członków Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Ośmioro z pokaźnej grupy SPT uczestniczyło w lipcu tego roku w plenerze, który odbył się w Nowogródku. Przez tydzień chłonęli piękno rodzinnej ziemi Adama Mickiewicza i wędrowali jego śladami brzegiem Świtezi, odwiedzili Zaosie, oglądali ruiny zamku wielkich książąt litewskich w Nowogródku, siedzibę Radziwiłłów w Nieświeży oraz to co pozostało po zamku książąt Mirskich. Do Nowogródka pojechały panie: Teresa Kaczorowska, Hanna Kozińska, Ewa Maławska, Ewa Panasiuk, Marianna Olkowska oraz panowie: Stanisław Osiecki, Jerzy Ratowski, i Andrzej Walasek. Wymieniona ósemka to uznani twórcy w naszym środowisku. Malują od lat, odnoszą sukcesy i na niejednytn plenerze już bywali. - Ten był wyjątkowy - twierdzi Jerzy Ratowski z Gołymina. - Byłem do tego stopnia zauroczony tą ziemią, że miałem wrażenie iż już kiedyś tu bytem. Taka wydała mi się bliska, rodzinna. Druga fascynacja to niegdysiejsza potęga wielkich rodów magnackich. Nie potrzeba malarskiej wyobraźni, aby dostrzec jak wielkie były ich siedziby i dostatek. Zamek książąt Mirskich niewiele musiał ustępować Wawelowi. Uczestnicy pleneru zwrócili również uwagę na kontrasty kulturowe panujące na Białorusi. Obok zadbanego Muzeum A. Mickiewicza, z podjazdem wyłożonym elegancką kostką brukową - szare, zaniedbane domy mieszkalne i straszące odorem wnętrza nowogrodzkiej placówki kulturalnej... Na swoich obrazach utrwalili przede wszystkim piękne pejzaże i ślady dawnej świetności tej ziemi. Malowali jak w transie. Każdy po 4-5 obrazów, dziękując w duchu organizatorom pleneru, tj. ministrowi kultury i sztuki, dyrektorowi ciechanowskiego CK. (gram)
DOJRZAŁY PEJZAŻ
(Ty. Ciech. 2000r.)
Tegoroczny IV Ogólnopolski Konkurs Malarski "Mój pejzaż" uznać można za najbardziej udaną imprezę plastyczną na Mazowszu północnym. Świadczy o tym także zainteresowanie samych twórców. W ostatniej edycji konkursu uczestniczyło ponad 250 artystów z całego kraju. Jury postanowiło zakwalifikować na wystawę po-konkursową prace 91 autorów. W tym roku pojawiło się sporo nazwisk twórców reprezentujących średnie pokolenie, którzy mają za sobą-studia plastyczne i częsty udział w konkursach ogólnopolskich oraz wystawach indywidualnych. Z autorów mieszkających na północnym Mazowszu swoje prace na wystawie prezentują:Jacek Gałężewski, Janusz Grzegorczyk, Elżbieta Jabłonowska, Teresa Kaczorowska, Sławomir Kalinowski, Maria Kania, Zdzisław Kruszyński, Bogdan Kużmiński, Wiesław Lewandowśki, Romuald Nowak, Jerzy Ratowski, Andrzej Walasek.- W.Z.
Copyright - Studio CAM'RAT 2012